Weerwolven zijn al eeuwenlang een vast onderdeel van onze volksverhalen en populaire cultuur. Deze duistere wezens spreken enorm tot de verbeelding omdat ze symbool staan voor onze diepste angsten: de transformatie van de beschaafde mens naar een ongetemd en bloeddorstig roofdier. Zodra de volle maan aan de hemel verschijnt, is er volgens de overlevering geen ontsnappen meer aan.
Hieronder vind je tien fascinerende feiten over deze legendarische gedaanteverwisselaars.
10. Manwolf was logischer geweest

Het woord weerwolf klinkt ons inmiddels vertrouwd in de oren, maar de oorsprong ervan is heel specifiek. Het stamt af van het Oergermaanse woord wera-wulfa.
In die taal betekende wera simpelweg man en wulfa betekende wolf. In feite zeggen we dus man-wolf. Hoewel de term weerwolf de geschiedenisboeken heeft gehaald, zou een letterlijke vertaling naar het modern Nederlands eigenlijk manwolf zijn geweest.
9. Lycantropie gaat niet alleen over wolven

De wetenschappelijke of mythologische term voor de waan dat je in een wolf verandert, is lycantropie. Toch is dit een verzamelnaam. In de wereld van de volksverhalen worden alle mensen die in een dier veranderen een lycantroop genoemd.
Hoewel de wolf in Europa het meest bekende voorbeeld is, verschilt het dier per werelddeel. In Azië vertelt men verhalen over man-tijgers, in Rusland zijn er legenden over man-beren en in delen van Afrika is de man-luipaard een gevreesde verschijning.
8. Hoe word je een weerwolf?

In moderne films is een beet van een andere weerwolf meestal de boosdoener, maar oude verhalen kennen veel vreemdere methodes. Sommige schrijvers uit het verleden beweerden dat je een weerwolf werd door een mengsel van mensenvlees en wolvenvlees te eten.
Andere volksgeloven zijn nog specifieker:
- Drink uit de pootafdruk van een wolf.
- Slaap onder de volle maan op een vrijdagavond.
- Word verwekt tijdens de nieuwe maan.
- Drink uit dezelfde waterbron als een roedel wolven.
7. Medische weerwolven

Hoewel weerwolven tot het rijk der fabelen behoren, zijn er medische aandoeningen die de mythe hebben gevoed. Hypertrichosis staat zelfs bekend als het weerwolfsyndroom; hierbij groeit er overvloedig haar over het hele lichaam, inclusief het gezicht.
Ook de ziekte Porfyrie, waarbij mensen extreem gevoelig zijn voor daglicht, wordt vaak gelinkt aan weerwolf- en vampierverhalen. Daarnaast is er de psychische variant: klinische lycantropie, waarbij patiënten er heilig van overtuigd zijn dat ze daadwerkelijk in een dier transformeren.
6. De eerste weerwolven

De oorsprong van de weerwolf ligt diep in de klassieke oudheid. Het alleroudste bekende verhaal komt uit de Griekse mythologie en gaat over koning Lycaon. Hij wilde de oppergod Zeus testen door hem een maaltijd voor te schotelen die deels uit mensenvlees bestond.
Zeus was echter niet te misleiden en ontstak in woede. Hij vermoordde de zonen van de koning en strafte Lycaon door hem te transformeren in een wolf. De naam Lycaon is sindsdien onlosmakelijk verbonden met de term lycantropie.
5. De weerwolf van Bedburg

In het Duitse plaatsje Bedburg dacht men in de zestiende eeuw een echte weerwolf te hebben gevangen. Tussen 1573 en 1589 werden daar talloze mensen en dieren op gruwelijke wijze vermoord. De dader bleek Peter Stumpp te zijn.
Onder marteling bekende hij dat hij van de duivel een magische riem had gekregen waarmee hij in een wolf kon veranderen. De jagers uit die tijd beweerden zelfs dat ze een wolf hadden zien wegrennen die plotseling in Stumpp veranderde. Zijn executie was een van de meest brute uit die tijd.
4. De eerste film over weerwolven

De filmgeschiedenis van de weerwolf begon al heel vroeg. De allereerste film, simpelweg genaamd The Werewolf, kwam uit in 1913. Het was een korte stomme film die het verhaal vertelde van een vrouw van een inheemse Amerikaanse stam die wraak nam door in een wolf te veranderen.
Helaas is deze film voorgoed verloren gegaan tijdens een brand in de studio in 1924. We weten nu alleen nog van het bestaan van deze film door oude documenten en advertenties.
3. Zo dood je een weerwolf

Dankzij Hollywood weten we allemaal dat een zilveren kogel dodelijk is. De oorsprong hiervan is echter minder eenduidig. Sommige oude bronnen spreken over het verwijderen van het hart of de hersenen om te voorkomen dat het wezen weer opstaat.
Ook de plant monnikskap zou effectief zijn. Interessant is de theorie over kwik (in het Engels quicksilver genoemd). Er wordt gesuggereerd dat de verwarring tussen kwik en zilver ervoor heeft gezorgd dat zilver uiteindelijk de standaard werd in de moderne mythologie.
2. Het beest van Gévaudan

Frankrijk werd rond 1760 geteisterd door een moordlustig monster in de regio Gévaudan. Dit wezen maakte zeker 60 slachtoffers en ooggetuigen omschreven het als een dier zo groot als een paard met de trekken van een hyena en een wolf.
De paniek was zo groot dat de koning speciale jagers stuurde om de lycantroop te doden. Hoewel er uiteindelijk grote wolven werden afgeschoten, blijft de ware identiteit van het beest van Gévaudan een van de grootste mysteries uit de Franse geschiedenis.
1. Er is een weerwolf kat!
Hoewel echte weerwolven niet bestaan, is er een kattenras dat er akelig veel op lijkt: de Lykoi. De naam is afgeleid van het Griekse woord voor wolf. Deze katten hebben door een genetische mutatie geen ondervacht en een heel dunne, vlekkerige vacht rond hun ogen, neus en oren.
Hierdoor hebben ze exact de uitstraling van de klassieke Hollywood-weerwolf tijdens zijn transformatie. Ze zijn echter heel vriendelijk en gedragen zich absoluut niet als het monster waar ze naar vernoemd zijn.
27 reacties
fake
let ff op je spelling en lees je teksten na, er staat geen monnikskap, maar monniksap.
Dat is correct. Je dient de monniken overigens koud te persen, anders gaat het actieve ingredient verloren! Verse mo.nniken werken beter dan monniken van ouder dan 35. Ze moeten wel officieel gewijd zijn. Een zelfbenoemde goeroe, ook een hele verse, werkt niet.
Dom
Dom
Bru ik geloof in de info dat in teen wolf voorkomt
Klopt ik ook 😉
Me too
wow ik zocht even op wat een weerwolf was want ik ben er ook een….
helaas….
niemand weet het nog! nu jullie wel! het is zo cool! ik ben gebeten door een weerwolf.
dus dat is waar de rest weet ik niet of dat waar is!
Waarom helaas is toch juist super cool
Oké???
hoe dan
niks over Alfa Beta Omega?
o en over the True Alpha
( ben de zelfde persoon XD)
??
????????¿
tree things can not long be hidden: the sun, the moon, the truth
miss toevallig ooit hier van gehoort?
weerwolven bestaan niet ofzo!
Ja van teen wolf
Ja dat komt voor in teen wolf een mantra
Ben jij echt een werawulfa? Dan vind ik dat zo cool ??
Ik weet het niet hoor misschien is het fake!!
Hebben jullie ook ooit de film Wolf gezien?
Ergens in 1994
De film vind ik leuk!
Hier leeft ook een weerwolf
Nee maar het klinkt leuk
Misschien vind ik een vampier toch leuker een weerwolf is te schattig in plaats van cool
Een vraag voor jullie allemaal zijn jullie menen die heel er veel van weerwolfen houden
Mensen*
Wat een flauwekul allemaal weervolven en die sbit bestaan niet